1. Dalji razvoj elektrodistributivne mreže i izbor srednjeg napona na području EPS JP Elektrosrbija Kraljevo - ED Novi Pazar",

Urađeno za:       EPS-JP "Elektrosrbija", Kraljevo


Rukovodilac:      Saša Minić, dipl. ing.

Saradnici:           Nada Obradović, dipl. ing.

                         Gordana Radović, dipl. ing.

                         Branislav Ćupić, dipl. ing.

                         Ana Šaranović, dipl. ing.


Studija daljeg razvoja elektrodistributivne mreže i izbora srednjeg napona na području ED Novi Pazar sastoji se iz nekoliko poglavlja.

Na bazi ažuriranih podataka iz 2002. godine izvršena je analiza postojećeg stanja i funkcionisanja mreže 10-110 kV na području ED Novog Pazara. Ustanovljeno je da se samo promenom uklopnog stanja i promenom prenosnog odnosa transformatora 35/10 kV i referentnog napona transformatora 110/35 kV može postići smanjenje gubitaka od oko 670 kW za modelovan konzum na nivou maksimuma srednjenaponskih izvoda u 2002. godini, što odgovara smanjenju godišnjih troškova gubitaka za oko 105000 EUR i poboljšanju naponskih prilika za oko 6% u kritičnim tačkama u mreži. U ovom poglavlju je izvršena i detaljna analiza sigurnosti funkcionisanja mreže i ukazano na problematične tačke u mreži čije je rešavanje predmet studije. Takođe, u posebnom odeljku dat je pregled izuzetno rentabilnih investicija u mreži, čijom bi se realizacijom značajno poboljšala ekonomičnost njenog rada. Ukoliko bi se urgentno uložilo oko 345000 EUR u mrežu 10 kV na području ED Novi Pazar, godišnji novčani efekti zbog smanjenja gubitaka bi iznosili oko 140000 EUR.

sl. 2: Mreža 10-110 kV na području ED Novi Pazar

U posebnom poglavlju formirana je ciljna mreža u 2020. godini na bazi ažurirane prognoze na osnovu podataka iz 2002. godine, i na taj način izvršena artikulacija varijanti razvoja koje će u studiji biti detaljno razmotrene. Utvrđene su potrebe za novim objektima 110 i 35 kV, i perspektivnom instalisanom  snagom u postojećim objektima. Sagledan je broj i konfiguracija novih izvoda 10 kV da bi se u mreži imale zadovoljavajuće naponske prilike do 2020. godine. Oblikovana je ciljna kablovska mreža 10 kV u gradskim područjima koja zadovoljava unapred definisana koncepcijska rešenja, odnosno, principe sigurnosti, s jedne strane, a s druge strane, omogućava međusobno rezerviranje objekata višeg naponskog nivoa. Jasno su artikulisane sve dileme koje u detaljnoj razradi varijanti razvoja treba raščistiti. Definisana je jedna varijanta razvoja mreže bez primene napona 20 kV koju je potrebno detaljno razraditi.

U narednim poglavljima data je detaljna razrada varijante razvoja mreže bez primene napona 20 kV po etapama razvoja. Za sve predložene investicije po etapama data su tehnička opravdanja i ekonomski efekti. Posebno su apostrofirane rentabilne investicije. Za svaku investiciju i intervenciju priložen je i odgovarajući crtež koji predstavlja i idejno rešenje realizacije te investicije, odnosno, intervencije. Na početku razmatranja svake etape razvoja mreže priložen je crtež sa tokovima snaga i naponskim prilikama u mreži 110 i 35 kV i tabela sa opterećenjima, gubicima i naponskim prilikama po izvodima 10 kV pre realizacije predloženih investicija, a na kraju razmatranja crtež i tabela po realizaciji predloženih investicija. Konačno, na kraju razmatranja za svaku etapu je dat potrebni iznos ulaganja po naponskim nivoima i ukupno, i pregledna tabela potrebnih investicija u toj etapi razvoja mreže.

Na bazi zaključaka iz poglavlja posvećenog potencijalnim pravcima razvoja mreže i zaključaka iz poglavlja posvećenog detaljnoj razradi varijante razvoja mreže formirane su dve varijante razvoja mreže sa primenom napona 20 kV i one su detaljno razrađene u posebnim poglavljima.

U zaključnom poglavlju dati su zaključci izvedeni na bazi razmatranja u ovoj studiji.

1)       U periodu koji neposredno sledi potrebna su značajna ulaganja da bi se saniralo postojeće relativno teško stanje u mreži ED Novi Pazar (teško s gledišta zadovoljenja usvojenog principa sigurnosti, pa negde čak i termičkih granica elemenata mreže i s gledišta neekonomične distribucije snage). Potrebno je što pre u većoj meri angažovati kapacitete TS 110/X kV Novi Pazar 2, na račun smanjenja opterećenja TS 110/35 kV Novi Pazar 1. Da bi se to postiglo potrebna su značajna ulaganja u kablovsku mrežu na području Novog Pazara, ali su ona izuzetno ekonomična i treba ih hitno realizovati. Da bi se garantovala snaga isporučena iz TS 110/X kV Novi Pazar 2 u ovu TS je neophodno ugraditi drugi transformator.

2)       Posledica neophodnih velikih ulaganja u kablovsku mrežu srednjeg napona na području Novog Pazara je ekonomičnost uvođenja napona 20 kV u gradskom području. Da bi se ono realizovalo neophodno je da se postojeći transformator 110/10 kV u TS 110/X kV Novi Pazar 2 zameni tronamotajnom jedinicom i da se ugradi drugi tronamotajni transformator. Demontirani transformator će lako naći svoje mesto u ostatku mreže JP "Elektrosrbija" Kraljevo. Uvođenje napona 20 kV na gradskom području omogućuje da se problemi visokog opterećenja mreže 10 i 35 kV reše polaganjem manjeg broja kablovskih izvoda, što je izuzetno značajno za gusto naseljenu i skoro neprohodnu užu gradsku aglomeraciju Novog Pazara. Ono takođe omogućuje vrlo visoko i ravnomerno opterećivanje transformatora 110/X kV na području ED Novi Pazar (u TS Novi Pazar 1 i 2), pri čemu je zbog uspostavljenih veza na 10 kV i 20 kV naponu zadovoljen princip sigurnog napajanja, čak i kada su dve TS na oko 85% nominalnog opterećenja.

3)       Sledeći objekat napona 110 kV čija se gradnja planira je TS 110/35 kV Tutin, koji je u varijanti sa uvođenjem napona 20 kV planiran za etapu razvoja do 2015. godine. Ekonomično je u novoj TS formirati i napojnu tačku srednjeg napona, a odluka da li će to biti 10 ili 20 kV može se doneti tek na bazi sagledavanja razvoja mreže 15‑20 godina posle izgradnje nove TS. Ukoliko se ne ide na uvođenje napona 20 kV izgradnja nove TS je za prognozirana opterećenja neophodna u etapi do 2010. godine. Za njeno napajanje koristiće se postojeći vod 110 kV koji trenutno radi pod naponom 35 kV, a rezerva na 35 kV se uz izvesna ulaganja može obezbediti do kraja perspektivnog perioda. U novu TS je potrebno ugraditi jedan transformator snage 20 MVA (tronamotajni ukoliko se ide na formiranje napojne tačke 20 kV).

4)       Poslednji objekat napona 110 kV čija se gradnja planira je TS 110/X kV Šutenovac. Nova TS, za koju je lokacija obezbeđena pored Silosa, bi trebalo da se gradi u dve faze, najpre kao TS 35/X kV, a zatim kao TS 110/X kV. Najbolje rešenje je da nova TS bude napojna tačka za mrežu 20 kV, a uvođenje napona 110 kV u njoj bi se za usvojeni nivo prognoze realizovalo u poslednjoj etapi razvoja mreže.

5)       Što se tiče mreže 35 kV, u prvim etapama razvoja predviđena su ulaganja samo na otklanjanju uskih grla (početna deonica voda ka TS 35/10 kV Jug i aktiviranje napojnih vodova za TS 35/10 kV Tutin), a u kasnijim etapama predviđeno je da se gradi novi vod na deonici između TS 110/35 kV Novi Pazar 1 i TS 35/10 kV Sever i između TS 35/10 kV Kula i TS 110/X kV Tutin (koji bi služio kao rezervni vod za ispad napojnog voda 110 kV za TS 110/X kV Tutin, ili transformatora u njoj).

6)       Planira se izgradnja samo jedne nove TS 35/X kV - Šutenovac, kao prve faze buduće TS 110/X kV. Ekonomično je ugasiti TS 35/10 kV Leskova, i preuzeti njeno napajanje iz pravca TS 35/10 kV Tutin, ali kada se poveća kapacitet transformacije 35/10 kV u ovoj TS. Veće angažovanje kapaciteta TS 110/X kV Novi Pazar 2 omogućuje da se rastereti transformacija 35/10 kV u svim varijantama razvoja mreže, i da se zatim izvrši bolja preraspodela postojećih transformatora 35/10 kV. Za ovo je jako važno što pre realizovati pojačanja u gradskoj kablovskoj mreži Novog Pazara. Nabavka novih transformatora 35/10 kV na ovaj način može se odložiti za period oko 2010. godine, broj jedinica koje je potrebno nabaviti u perspektivnom periodu je relativno mali (4-5, zavisno od varijante), imajući u vidu trenutno opterećenje transformacije 35/10 kV i fizičko stanje transformatora. Konačno, ukoliko se na području Tutina uvodi napon 20 kV, to će dovesti do gašenja postojećih TS 35/10 kV na tom području: Tutin i Žirče.

7)       Najznačajnija pojačanja u mreži srednjeg napona na području ED Novi Pazar vezana su za kablovsku mrežu u samom gradu Novi Pazar. Kao ekonomičnije rešenje pokazalo se da se ona realizuju kao kablovi 20 kV, ali i ukoliko se ide na varijantu zadržavanja napona 10 kV, potrebno ih je što pre realizovati, jer su izuzetno ekonomična. Radi se o formiranju kablovskih pravaca iz TS 110/X kV Novi Pazar 2 u pravcu TS 35/10 kV Zapad, ali do zone gde bi se prihvatio konzum TS 35/10 kV Centar i iz TS 110/X kV Novi Pazar 2 u pravcu TS 35/10 kV Jug, opet uz prihvatanje konzuma TS 35/10 kV Centar. Konačno, kao pripremu za buduću TS 35/10 kV Šutenovac, potrebno je iz TS 35/10 kV Jug usmeriti jedan kablovskih izvod u pravcu lokacije buduće TS, a od lokacije buduće TS usmeriti ga u pravcu naselja Hadžet.

8)       Ostale investicije u mreži srednjeg napona vezane su za ekonomičniju distribuciju snage na gradskom području i zadovoljenje principa sigurnosti "n-1" u gradskoj kablovskoj mreži imajući pri tom u vidu usvojenu dinamiku izlaska iz pogona dotrajalih kablova (obično tipa PP).

9)       Još jednom treba podvući činjenicu da je uvođenje napona 20 kV na području ED Novi Pazar ekonomično rešenje, sa nivoom potrebnih investicija sličnim nivou investicija potrebnih i ako se napon 10 kV, a kumulativni aktuelizovani troškovi varijante sa primenom napona 20 kV postaju niži od troškova varijante bez primene napona 20 kV već sedam godina po uvođenju napona 20 kV, dakle, za nešto više od jedne petogodišnje etape primene napona 20 kV.


Obim studije:      252 strana.